Tehnologija računalniško podprtega oblikovanja in računalniško podprte izdelave (CAD/CAM) se v stomatološki protetiki uporablja že od leta 1980. Tehnologija CAD/CAM se je sprva uporabljala predvsem za izdelavo enostavnejših fiksno protetičnih sider, kot so inleji, onleji, luske in prevleke. V zadnjih letih pa je tehnologija zelo napredovala, saj nam omogoča uporabo različnih materialov in izdelavo zahtevnejših protetičnih konstrukcij v fiksni in snemni protetiki.
Vsi CAD/CAM sistemi so sestavljeni iz treh komponent:
1. optični bralnik, s katerim zajamemo podatke in jih pretvorimo v digitalno obliko,
2. programska oprema, ki obdeluje podatke in je namenjena za digitalno načrtovanje in oblikovanje,
3. računalniška izdelava, ki pretvori podatke v želen produkt.
Tehnologija CAD/CAM v dentalni medicini je natančnejša in bolj učinkovita kot klasični laboratorijski postopki, vendar od zobozdravnika in laboratorijskega zobnega protetika zahteva natančno poznavanje postopkov in razumevanje digitalnega procesa.
Vse komponente sistema CAD/CAM so v zobni ordinaciji. Klasično odtiskovanje vse pogosteje nadomešča intraoralni optični bralnik, s katerim lahko prihranimo čas in zmanjšamo porabo materiala.V zadnjem času je velik napredek na področju intraoralnih optičnih bralnikov in vedno večje število fiksnoprotetičnih izdelkov se izdela s pomočjo intraoralnega skeniranja. Zajem digitalnih podatkov poteka direktno v ustih, s tem se izognemo klasičnemu odtiskovanju in izdelavi mavčnega modela.
Z različno programsko opremo CAD danes lahko oblikujemo skoraj vsa protetična sidra. Tridimenzionalno sliko digitalnega modela na računalniškem ekranu lahko poljubno vrtimo, povečujemo ali pomanjšujemo. V digitalnih knjižnicah so različne osnovne morfologije posameznih konstrukcij in zob, vendar je potrebno pri vsakem pacientu morfologijo zob individualno prilagoditi.
Računalniško vodena izdelava je zadnji korak v procesu CAD/CAM. Digitalni podatki protetične konstrukcije, proizvedene v CAD programu se pripravijo in preračunajo v programu CAM, nato je vse pripravljeno za računalniško izdelavo.